BEHIND THE BRAND: SAOLA SHOES

Small steps create big change

„Przez większość czasu nosimy buty. Lubimy nosić buty, które wyglądają ładnie i w których dobrze się czujemy. Niestety sposób, w jaki firmy, od kilku dekad, produkują swoje stylowe i wygodne modele butów, nie jest zbyt przyjazny dla naszej planety. Chcemy to zmienić projektując codzienne buty, które wyglądają dobrze, ludzie świetnie się w nich czują i które są wykonane z jak największej ilości materiałów przyjaznych środowisku. Czy nasze buty rozwiążą wszystkie problemy świata? Nie. Ale z pewnością jest to krok we właściwym kierunku”.

Marka Saola ma dwie główne misje:

ECO-DESIGN

Każdego roku na całym świecie produkuje się 25 miliardów par butów. Niestety, prawie żadna z nich nie jest wytwarzana w sposób zrównoważony, co sprawia, że przemysł tekstylny jest drugim co do wielkości czynnikiem zanieczyszczającym nasz świat, zaraz po ropie i gazie. Ponieważ 60-70% śladu węglowego jednej pary butów jest wynikiem materiałów, z których wykonany jest dany produkt, SAOLA uczyniła eko-design głównym filarem rozwoju marki.

„Jesteśmy miłośnikami outdoor’owych aktywności, jesteśmy rodzicami przyszłych pokoleń i pragniemy zmieniać świat. Podważamy normy, zadajemy trudne pytania i nieustannie poszukujemy lepszych rozwiązań. Nie jest to łatwe, ale gdyby tak było, wszyscy by to robili, prawda?”

Poznajcie materiały, z których produkowane są buty SALOA:

  •  Plastikowe butelki z recyklingu (PET)

Cholewki butów SAOLA są wykonane z przetworzonych plastikowych butelek (PET). PET to nic innego jak politereftalan etylenu. Nie martw się – nam też jest trudno to wymówić. Natomiast dobrze go znasz, bo to plastik używany do produkcji opakowań na żywność i plastikowych butelek. W zależności od modelu każda para butów SAOLA zawiera od 4 do 5 butelek PET z recyklingu. I jeszcze jedno. Dostawca marki posiada akredytację „Recycled Global Standard”, która zapewnia identyfikowalność linii produkcyjnej tych materiałów.

  •   Pianka z alg

Wkładki SAOLA i podeszwy zewnętrzne w niektórych modelach butów wykonano z przetworzonej pianki z alg. Rosnące temperatury i nadmiar chemikaliów w naszych jeziorach i rzekach przyczyniają się do wzrostu ilości glonów, szkodząc życiu roślin, zwierząt i ludzi. Marka nawiązała współpracę z zespołem Bloom Foam, aby zbierać algi i przetwarzać przyjazne dla środowiska materiały pochodzenia biologicznego na wkładki i podeszwy zewnętrzne ich butów. Bloom Foam usuwa z wody szkodliwe glony i poddaje je procesowi, który polega na suszeniu, miażdżeniu i zamienianiu alg w proszek. Ten proszek jest następnie mieszany z EVA (materiał syntetyczny), aby stać się pianką, używaną do budowy podeszwy. Stosowanie pianki z alg pozwala marce zużywać od 15-20% mniej materiałów syntetycznych w podeszwach, oczyszcza jeziora ze szkodliwych glonów i zapobiega uwalnianiu CO2 do atmosfery. To właśnie nazywamy zwycięstwem dla matki natury i zwycięstwem dla Twoich stóp.

  •  Bawełna organiczna

Do produkcji sznurówek marka SAOLA używa bawełny organicznej. Czy wiesz, że uprawa bawełny stanowi zaledwie 2,4% powierzchni rolniczej, ale zużywa prawie jedną czwartą pestycydów sprzedawanych na świecie? Nieźle, co? Dlatego marka zdecydowała się na użycie bawełny organicznej. W przypadku jej uprawy pestycydy i nawozy chemiczne są zastępowane naturalnym kompostem, a sama bawełna wymaga o połowę mniej wody niż ta tradycyjna. Efektem końcowym jest bawełna, która jest bardziej miękka, bardziej elastyczna i dużo milsza dla planety.

  •  Naturalny korek

Wierzchnia warstwa wkładek z butach SAOLA jest wykonana z naturalnego korka – jest to odnawialny materiał pozyskiwany z kory drzewa korkowego. Proces pozyskiwania nie powoduje szkody dla drzewa. W rzeczywistości zbieranie kory może przedłużyć żywotność drzew do ponad 200 lat. Korek tworzy również zdrowe środowisko dla Twoich stóp, ponieważ dopasowuje się do kształtu stopy, zmniejsza obciążenie stawów i jest odporny na zapachy.

OCHRONA DZIKIEJ PRZYRODY

Misją założyciela SAOLI, Guillaume, jest pomoc organizacjom zajmującym się ochroną dzikich zwierząt. Niektórych procesów nie da się już zatrzymać, natomiast można je znacznie spowolnić. Z tego powodu marka zdecydowała się przekazać 1% obrotu stowarzyszeniom, które mają pozytywny wpływ na dzikie zwierzęta:

  • 1% dla saoli wietnamskiej. Czy wiecie, że saola to jedno z najrzadszych zwierząt na naszej planecie? Odkryty dopiero niedawno, w 1992 roku, „azjatycki jednorożec” żyje w górach między Wietnamem a Laosem. Ponieważ pozostało tylko 300 przedstawicieli tego gatunku, SAOLA jest wymieniona na liście gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem.

  • 1% dla planety. Dla organizacji, ludzi i projektów, które wspierają ochronę dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej.

  • 1% dla Patricka Kilonzo i jego organizacji Mwalua Wildlife Trust. Patrick, pochodzący z Kenii, widział w ostatnich latach wiele zwierząt ginących z powodu poważnych susz w tym regionie. W odpowiedzi Patrick założył Mwalua Wildlife Trust, oddolną organizację, zrzeszającą wolontariuszy, którzy w celu dostarczania zrównoważonych systemów wodnych dla społeczności dzikich zwierząt, jednocześnie promują współistnienie ludzi z dzikimi zwierzętami. Wolontariusze współpracują ze społecznościami w celu podnoszenia świadomości na temat ochrony przyrody. Zwierzęta, na które organizacja Patricka ma wpływ to słonie, bawoły, zebry czy impale - przetrwanie wszystkich tych zwierząt zależy od zasobów tego obszaru. Patrick pracuje nad stworzeniem długoterminowych rozwiązań, które w razie potrzeby przygotują okoliczne parki i ekosystemy.

MADE IN…

Dla marki SAOLA bardzo ważne było znalezienie zakładu produkcyjnego zgodnego z ich wartościami społecznymi i środowiskowymi, ale jednocześnie położonego w pobliżu dostawców ich surowców, aby zmniejszyć emisje z transportu materiałów.

Po spędzeniu wielu czasu na poszukiwaniu idealnego partnera, marka wybrała fabrykę niedaleko Hanoi w Wietnamie, które jest odpowiedzialna społecznie i środowiskowo. Pozwoliło to marce zagwarantować satysfakcjonujące warunki pracy dla pracowników i zapewnić wysoką jakość produkcji.

Lokalny agent, Xavier, który ma swoją siedzibę na Tajwanie, jest odpowiedzialny za monitorowanie produkcji. Regularnie podróżuje do fabryki w Hanoi i nieustannie udziela marce pozytywnych opinii na temat jakości fabryki, środowiska pracy i ciągłego doskonalenia jakości produkcji.

Zdjęcia: Saola Shoes
Wszelkie informacje pochodzą ze strony marki oraz z deklaracji (Sustainability Declaration), którą założyciel marki wypełnił zanim rozpoczęliśmy naszą współpracę.