BEHIND THE BRAND: MOMOC

MOMOC to idealne buty dla kobiet, które kochają modę i naturę.

Od 2019 roku wszystkie kolekcje MOMOC są w pełni wegańskie, zrównoważone i zatwierdzone przez PETA. Zero waste oraz cyrkularny model biznesowy to nasza przyszłość. Buty MOMOC są wykonane z wegańskich materiałów pochodzących z recyklingu, pozyskiwanych głównie w Hiszpanii. Celem marki jest to, żeby zarówno ludzie, zwierzęta, jak i nasze środowisko były traktowane z szacunkiem i dzięki temu klienci mogli przemierzać nasz świat świadomie, odpowiedzialnie i stylowo.

MOMOC wierzy w jedną planetę, jeden dom, nasz dom.

Wartości, jakimi kieruje się marka:

  •  Jakość

Zrównoważone działania marki idą w parze z jakością ich butów. Są wykonane z wysokiej jakości wegańskich materiałów pochodzących z recyklingu a w środku znajduje się wkładka z ekologicznej mikrofibry przyjemnej dla stopy. Buty MOMOC zostały stworzone do noszenia na co dzień dla kobiet, które cenią sobie wygodę i jednocześnie chcą wyglądać stylowo.

  • Transparentność

Buty są w całości wykonane w Hiszpanii – od pozyskania większości materiałów po wszystkie etapy produkcji. Właścicielka regularnie odwiedza zakład produkcyjny co pozwala na nawiązanie dłuższej i bliskiej relacji z pracownikami opartej na wzajemnym zaufaniu.

  • Zrównoważona produkcja

Jest jedną z ważniejszych wartości dla MOMOC. Nieustannie poszukują nowych zrównoważonych materiałów, aby zmniejszyć ich wpływ na środowisku przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Zmniejszenie emisji węgla i zużycia wody jest ich największym celem. Większość dostawców, z którymi współpracuje marka oraz ich magazyn są zlokalizowane w tym samym miejscu (Elda, Alicante) i dzięki temu koszty środowiskowe transportu są dużo niższe.

Używając materiałów pochodzących z recyklingu i ekologicznej mikrofibry, MOMOC oszczędza nawet do 8000 litrów wody na każdej wyprodukowanej parze butów. Worek na buty, w który zapakowana jest każda para jest wykonany z bawełny organicznej. Wszystkie działania MOMOC w stronę bardziej zrównoważonej produkcji to dopiero początek. Marka zapowiada, że będzie kontynuować i pogłębiać swoje działania.

  • Odpowiedzialność społeczna i środowiskowa

MOMOC przekazuje 2% swoich zysków organizacjom non-profit, które są zaangażowane w ponowne zalesianie i reintegrację zwierząt w ich naturalnym środowisku i/lub ochronę zwierząt, których reintegracja nie jest możliwa. MOMOC współpracuje z następującymi organizacjami:

Reforestum to nowy start-up, który mierzy ślad węglowy naszych codziennych aktywności i oferuje możliwość neutralizacji naszej emisji dwutlenku węgla poprzez planowanie a następnie rozwijanie własnych lasów. Więcej informacji można znaleźć na ich stronie: https://reforestum.com/

Animal Sanctuaries są w tym momencie najlepszym rozwiązaniem dla zwierząt, które doświadczyły strasznych tortur lub złego traktowania przez ludzi i zostały uratowane przez osoby działające na rzecz sanktuariów. Zwierzęta mogą tam spokojnie dożyć starości lub jeśli to możliwe, są powoli reintegrowane z dziką przyrodą. MOMOC, przed podjęciem decyzji, z którym sanktuarium nawiąże współpracę, dokładnie je sprawdza, aby upewnić się, że spełniają wszelkie standardy. Dla MOMOC oczywistym jest fakt, że zwierzęta powinny być szanowane a nie traktowane jak przedmioty czy rekwizyty.

Ponadto, celem marki jest podnoszenie świadomości otaczającego nas świata, nie tylko w odniesieniu do zrównoważonej mody, ale także kluczowych kwestii naszego codziennego życia, takich jak przemysł spożywczy czy zanieczyszczenia środowiska. W tym celu stworzyli #planetblog, na którym regularnie zamieszczają ciekawe informacje na tematy związane z klimatem oraz filmy dokumentalne, które trzeba zobaczyć.

  • Miłość i szacunek

„Love is the greates power on earth. It conquers all things” - Peace Pilgrim

"Respect for ourselves guides our morals, respect for others guides our manners.” – Laurence Sterne

Jak mówi Gabriela, właścicielka marki: „nasze buty są wykonane z miłością i szacunkiem dla wszystkich: naszej planety, naszych klientek, pracowników oraz dla nas samych.”

Materiały,  z których wykonane są buty MOMOC:

„Naszym celem jest aby ludzie, zwierzęta i środowisko zawsze były traktowane z szacunkiem a nasze klientki przemierzały naszą planetę świadomie, odpowiedzialnie i stylowo”

  • Podeszwy z opon pochodzących z recyklingu

Marka MOMOC, aby stworzyć swoje podeszwy wykonane z opon, współpracuje z fabryką, która specjalizuje się w wytwarzaniu zaawansowanych technicznie produktów z opon. Dostawcy marki opracowali gumowe podeszwy w 100% wykonane z opon, które są niezwykle odporne na wszelkie warunki pogodowe i zapewniają świetną przyczepność na wielu powierzchniach. W wysoce zaawansowanym procesie, bieżnik (w 100% wolny od metalu) jest pozyskiwany z opony, tworząc arkusze, które potem zostają przekształcone w podeszwę buta. Jak mówi właścicielka marki: „chcemy wnieść swój wkład w poprawę naszej planety poprzez recykling materiałów i zmniejszenie produkcji CO2 bez stosowania jakichkolwiek procesów chemicznych, termicznych lub rozdrabniania. Na każdej parze butów, które mają nasze podeszwy z opon, oszczędzamy 0,06 kg CO2.”

  • Podszewka i wkładka z eko zamszu (w 100% wolny od chromu)

Tradycyjny materiał suède (zamsz) to rodzaj skóry, która jest miękka w dotyku i bardzo pożądana w branży modowej. Na szczęście pewnego dnia włoski producent postanowił stworzyć pierwszy ekologiczny zamsz, wykorzystując przetworzone włókna poliestrowe i produkty PET, który zmniejsza zużycie energii i emisję CO2 o 80% i nie wymaga stosowania skór zwierzęcych.

Materiał ten gwarantuje, że cała jego produkcja jest zrównoważona i zapewnia niski poziom emisji zanieczyszczeń oraz niskie zużycie energii. Proces produkcji jest podobny do procesu pozyskiwania papieru z recyklingu, dzięki czemu nie ma potrzeby użycia żadnych chemicznych czy toksycznych substancji. Materiał jest trwalszy niż tradycyjny zamsz i zapewnia taką samą miękkość i poczucie komfortu.

  •  Piñatex, czyli skóra z ananasa

Przy produkcji niektórych kolekcji MOMOC używa wspaniałej ananasowej skóry. Piñatex to innowacyjna, naturalna tkanina z włókien liści ananasa. Liście te są odrzucane przy zbieraniu ananasów, a więc surowiec nie wymaga żadnych dodatkowych zasobów środowiskowych do jego produkcji. Liście są produktem ubocznym z istniejących plantacji ananasów a ich stosowanie to dodatkowe źródło dochodu dla społeczności rolniczych. Piñatex to naturalny, pochodzący ze zrównoważonych źródeł i wolny od okrucieństwa materiał.

  • Materiały zewnętrzne z wegańskich materiałów pochodzących z recyklingu (bawełna, poliester i inne włókna)

Wegańskie materiały z recyklingu mają certyfikat GRS (Global Recycled Standard) i pochodzą z Hiszpanii. Poliester. Widziałaś tę tkaninę prawdopodobnie wszędzie, ale czym on właściwie jest? „Poliester to ogólny termin określający dowolną tkaninę lub tekstylia, które są wykonane z przędzy lub włókien poliestrowych (…). Jest wytwarzany przez zmieszanie glikolu etynelowego i kwasu tereftalowego. To wszystko brzmi niezwykle naukowo, ale w zasadzie poliester to po prostu plastik” (Contrado). Na szczęście w ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono poliester z recyklingu. Recyklingowany poliester jest zwykle wytwarzany z plastikowych butelek, co oznacza ograniczenie odpadów do minimum. Jednak MOMOC zawsze stara się unikać plastiku i szukać bardziej zrównoważonych alternatyw, dlatego właścicielka marki zapowiada, że będzie kontynuować swoje poszukiwania, aby znaleźć najlepszy, najbardziej zrównoważony materiał, który jednocześnie jest wegański.

  • Obcasy z drewna pochodzącego z recyklingu

Recykling oznacza, że dany materiał otrzymał drugie życie. Obcas jest wykonany z odzyskanego drewna, które zostało ręcznie przycięte i wyszlifowane do odpowiedniej szerokości i kształtu, a następnie pomalowane czarną farbą lub pozostawiane takie jakie jest, w naturalnym kolorze. Kiedy przyjrzysz się dobrze, zauważysz, że żadne z obcasów w butach MOMOC nie wygląda dokładnie tak samo. Na tym polega piękno mody z recyklingu! Dlaczego drewno z odzysku? „Drewno z odzysku jest przyjazne dla środowiska, ponieważ można je ponownie wykorzystać, a także eliminuje potrzebę wytwarzania nowego surowca, co wymaga zużycia dużej ilości energii” mówi Starre Vartan, założyciel i redaktor Eco-Chick. „Korzystając z drewna pochodzącego z recyklingu, nacisk kładzie się na stosowanie metody produkcji o niewielkim wpływie. Może również ograniczyć zjawisko wylesiania – nawet dzisiaj dużo drewna pozyskuje się ze starych lasów lub tych, które nie są zarządzane w sposób zrównoważony. Ścinanie tych drzew wpływa negatywnie na cały ekosystem.”

Opakowania, których używa marka 

Opakowanie również zużywają znaczną ilość zasobów na całym świecie, a te przeznaczone do jednorazowego użytku trafiają na wysypiska śmieci, a ich biodegradacja zajmuje tysiące lat. Na przykład plastik nie ulega biodegradacji. Fragmentacja na mikrocząstki trwa 500 lat, ale nigdy nie znika. Z tego powodu MOMOC uprościł projekt swoich opakowań, rezygnując z pudełek na buty. Zamiast tego używają w 100% ekologicznych bawełnianych woreczków na buty, które można ponownie wykorzystać i bardzo przydadzą się w podróży. Marka cały czas poszukuje odpowiednich materiałów i sprawdza możliwość użycia do produkcji worków materiałów z recyklingu, co byłoby spójne z ich cyrkularnym modelem biznesowym.

Zdjęcia: MOMOC
Wszelkie informacje pochodzą ze strony marki oraz z deklaracji (Sustainability Declaration), którą założycielka marki wypełniła zanim rozpoczęliśmy naszą współpracę.

 

ZOBACZ KOLEKCJĘ