BEHIND THE BRAND: L'ENVERS

Od 2015 roku wszystkie kolekcje marki powstają w małych rodzinnych pracowniach w Hiszpanii, gdzie mieszka założycielka Julie razem ze swoją rodziną. W kraju, w którym króluje szybka moda, marka chciała dać głos lokalnym rzemieślnikom specjalizującym się w dzianinach, którzy ucierpieli z powodu przeniesienia przemysłu tekstylnego do Azji.

Surowce, których używa L’Envers pochodzą wyłącznie z francuskich i hiszpańskich przędzalni. Wybierają te najbardziej szlachetne i przyjazne środowisku.

Ich ubrania skierowane są do kobiet i mężczyzn, dla których ważna jest rzemieślnicza produkcja oraz powolna i pełna szacunku moda, a także do miłośników pięknych elementów tkanych ręcznie z troską, miłością i cierpliwością.

Materiały, z których wykonane są dobra L'Envers:

Dla marki wybór surowców jest niezwykle ważny. Skupiają się na ekologicznych włóknach: organicznej bawełnie i naturalnej wełnie. Dzięki temu ich ubrania mają mniejszy wpływ na środowisko.

Wszystkie materiały są starannie dobierane i pochodzą z ich zakładów przemysłowych we Francji i Hiszpanii, co pozwala marce kontrolować produkcję ich przędz i zagwarantować najwyższą jakość i brak toksycznych substancji niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska.

Bawełna organiczna

Nic dziwnego, że połowa wszystkich tkanin produkowanych na całym świecie jest wykonana z bawełny. Miękki i wygodny, naturalny materiał jest hipoalergiczny, zdrowy dla skóry i oddychający.

Uprawa tradycyjnej bawełny wykorzystuje 25% pestycydów stosowanych na świecie. Z szacunku dla naszej planety, wszystkie ubrania bawełniane marki są wykonane w 100% z bawełny organicznej. Ich bawełna jest uprawiana bez użycia toksycznych pestycydów czy nawozów, wolna od modyfikacji genetycznych i nie wymaga nawadniania (tylko woda deszczowa).

Bawełna, którą wykorzystuje marka pochodzi z Brazylii, jest to tradycyjna wieloletnia bawełna Moco, odmiana pochodząca z półsuchych północnych regionów Brazylii.

Wbrew powszechnemu przekonaniu biel nie jest oryginalnym kolorem bawełny. Tysiące lat temu rosła w wielu różnych kolorach, takich jak złamana biel, brąz i zieleń. W L’Envers używa się naturalnej, niebarwionej bawełny, która jest czysta i biodegradowalna. Posiada certyfikat GOTS i OCC Guarantee. GOTS oznacza Global Organic Textile Standard i ustanawia najwyższe ekologiczne, zrównoważone i społeczne wymagania dla włókien wytwarzanych organicznie i naturalnie.

Bawełna jest łatwa w pielęgnacji, można ją prać w sposób przyjazny dla środowiska.

Bawełna i włókna konopne

Tkanina, którą wykorzystuje marka składa się w 51% z bawełny organicznej i 49% z konopi organicznych. Konopie są jednym z najstarszych włókien na świecie i były jednymi z pierwszych uprawianych przez ludzi około 10 000 lat temu, głównie do celów leczniczych. W swojej fakturze jest podobny do lnu i łatwo łączy się go z innymi naturalnymi włóknami, dzięki czemu jest trwały i miękki. Konopie nie wymagają pestycydów, przywracają 60% -70% składników odżywczych, które są zabierane z powrotem do gleby i zużywają do czterech razy mniej wody niż inne włókna - co czyni je jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska włókien do produkcji. Konopie nie wymagają też dużej powierzchni i potrzebują niewielkiej ilości wody do wzrostu.

Marka L’Envers postanowiła połączyć dwa materiały, organiczną bawełnę i organiczne włókna konopne, aby uzyskać dużą miękkość przy 100% naturalnych materiałach.

Jak nosić ubrania z mieszanką konopi? Materiał konopi jest nieco cięższy i jest najbardziej odpowiedni na wiosnę, jesień i zimę. Można go nosić latem, ale w wysokich temperaturach może okazać się niezbyt wygodny. Świetnie komponuje się z lekką bawełną.

Naturalne właściwości konopi: konopie mają doskonałą wytrzymałość i trwałość - są 2-3 razy mocniejsze niż bawełna. Jest to materiał bardzo oddychający, wysoce odporny na ścieranie, stosunkowo lekki i bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Naturalna tekstura konopi jest zazwyczaj widoczna na tkaninie, nadając jej naturalny, surowy wygląd. Konopie to grubsze włókna, nie są tak gładkie jak jedwab i bawełna, ale są odporne na zagniecenia i zmiękczają się wraz z zużyciem bez jednoczesnego niszczenia włókna. Materiał konopny jest antybakteryjny i odporny na zapachy oraz jest bardziej stabilny termicznie niż bawełna. Jest w stanie szybko ulec biodegradacji (syntetyki przykładowo rozkładają się po 300-600 lat i uwalniają chemikalia do gleby).

Wełna

Jest surowcem naturalnym, biodegradowalnym i odnawialnym. Jest wybierana ze względu na wiele jej zalet, zwłaszcza w kontekście zrównoważonej mody. Jest to szlachetny materiał, który zostanie z Tobą na długo. Jest też niezwykle wygodna. Starannie pielęgnowana zachowuje elastyczność, miękkość i kolor na długie lata.

Jest łatwa w pielęgnacji, nie brudzi się często ani nie kurzy.

Poznaj 4 rodzaje wełny, z których L’Envers wykonuje swoje piękne swetry i kardigany:

Wełna merino

Odrobina historii na temat tej cennej wełny. Od XII do XVI wieku monopol na jej produkcję posiadali Hiszpanie. Aż do XVII wieku eksport owiec poza granice Hiszpanii był ścigany i sankcjonowany karą śmierci. Dziś Australia i Nowa Zelandia są wiodącymi producentami na całym świecie. Misją marki L’Envers jest wykorzystywanie wyłącznie lokalnej wełny, pozyskiwanej w Hiszpanii, aby ponownie połączyć się z lokalnym dziedzictwem bez konieczności sprowadzanie jej z krajów po drugiej stronie świata.

Szczególnie elastyczna, lekka i wytrzymała wełna merynosów jest również odnawialna, nadająca się do recyklingu i biodegradowalna. Termoregulująca, bardzo miękka, nie rysuje się i jest doskonałym izolatorem: daje ciepło zimą a chłód latem. Długie i lekko błyszczące włókna sprawiają, że dzianiny są wyjątkowo elastyczne i piękne.

Wełna jaka

Tak samo miękka i bardziej wytrzymała niż kaszmir, cieplejsza niż merynos, wełna jaka to wyjątkowy produkt o niezwykłej miękkości, który jest naturalnie antybakteryjny.

Pod bardzo grubym i szorstkim włosem, jaki mają niezwykle ciepły „puch” o wyjątkowej miękkości, z którego jest wykonana wełna. Jaki tracą swój puch na wiosnę podczas pierzenia, który następnie przylega do zarośli pastwisk i jest zbierany ręcznie.

Ze względu na szlachetność i rzadkość wełny z jaka (każdy jak daje około 100 gramów puchu rocznie), ten cenny puch był od wieków zarezerwowany dla cesarzy Zakazanego Miasta.

Wełna jaka jest czystsza i bardziej naturalna niż inne rodzaje wełny, ponieważ nie wymaga chemicznego czyszczenia, które zwykle powoduje podrażnienie lub szorstkość wełny.

Wełna z alpaki

Alpaka to naturalne, wysokiej jakości włókno, które jest jednym z najdelikatniejszych na świecie. Kiedyś uważane za tak cenne, że było zarezerwowane tylko i wyłącznie dla władców Inków.

Jest to rzadkie włókno (alpaka dostarczy tylko 2-3 kg sierści rocznie), ale jest bardziej miękkie, mocniejsze i lżejsze niż wełna owcza.

Moher

Ma wygląd, dotyk i połysk jedwabiu. Jest wytwarzany z wełny kóz angorskich, nazwanych na cześć płaskowyżu anatolijskiego w Azji Mniejszej, a dokładniej prowincji Ankara, zwanej kiedyś angorą.

Lekki jak piórko i odporny na zagniecenia moher używany w kardiganach i swetrach marki pochodzi z płaskowyżów południowoafrykańskich. Ich wełna posiada certyfikat GOTS, a farmy są regularnie odwiedzane, aby zapewnić dobre traktowanie owiec. L’Envers współpracuje z przejrzystą firmą, która zapewnia zwierzętom dobre warunki.

Do czapek i kilku swetrów z nowej kolekcji, marka używa niezwykle miękkiego i lekkiego francuskiego moheru. Ta wełna jest w 100% identyfikowalna: marka współpracuje z Lilianą, przyjaciółką rodziny, która hoduje kozy moherowe na swojej własne farmie na południu Francji. 100% lokalny, 100% miękki, 100% francuski!

Make it slow, to make it last

Zrównoważona moda wg L’Envers:

  •  Ubrania zaprojektowane na lata

Etyka i estetyka nie wykluczają się wzajemnie. Marka projektuje ponadczasowe, autentyczne, proste i piękne ubrania przy jednoczesnym poszanowaniu społecznych i środowiskowych aspektów procesu produkcji. Wierzy w trwałość swoich produktów i chce, aby ich ubrania były noszone przez wiele sezonów. Dlatego współpracuje z najlepszymi pracowniami zajmującymi się dziewiarstwem/szyciem ubrań wysokiej jakości oraz pozyskuje najlepsze materiały, które przetrwają próbę czasu.

  •  Ograniczenie wpływu na środowisko

Nawet jeśli wpływ naszych ubrań na środowisko jest bardzo ograniczony, nadal pozostawiamy nieunikniony ślad węglowy po prostu produkując odzież, bez względu na to, jak zrównoważone są nasze materiały. Jest to fakt, którego marka nie chce ignorować, dlatego pragną zrównoważyć ich emisje CO2, która jest jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych.

Marka przekazuje 1% zysków na wspieranie jednych z najbardziej wpływowych projektów ograniczających emisję CO2 na całym świecie. Współpraca z CHOOOSE i instytucjami, takimi jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, jest dla L'Envers sposobem na wzięcie odpowiedzialności i wywarcie pozytywnego wpływu.

  •  Małe kolekcje i sprawiedliwe ceny

„Nie chcemy, abyś kupował produkty, których nie potrzebujesz.”

Marka broni idei indywidualności i oferuje egzemplarze w limitowanych edycjach, produkując tylko to, co jest absolutnie niezbędne. Produkują małe partie i zamawiają niewielkie ilości tkanin. W przeciwieństwie do szybkiej mody - szybko wyprodukowanych, szybko zużytych i równie szybko zapomnianych ubrań - etos L'Envers polega na oferowaniu prostych i trwałych dzianin bez niepotrzebnej nadprodukcji.

Marka oferuje uczciwą cenę przez cały rok, odzwierciedlającą niezmienną jakość ich surowców. Sprzedaż ze zniżką oznaczałaby oferowanie niższej jakości, a ich celem jest tworzenie zrównoważonych ubrań, które będziesz nosić przez wiele lat. Sama nazwa marki podsumowuje to, za czym się opowiadają - L'Envers oznacza po francusku odwrotnie. „Działamy na odwrót, sprzeciwiamy się nowoczesnemu przemysłowi modowemu, który jest szybki i wściekły. Nie chcemy brać udziału w tym nieustannym rytmie rabatów, w tym błędnym systemie, który przyzwyczaja konsumentów do stale niskich cen, co w konsekwencji oznacza, że ​​uważają, że produkty wysokiej jakości są zbyt drogie.”

  •  Bliska współpraca z rzemieślnikami

Ogromną wagę marka przywiązuje do warunków produkcji. Wszystkie ubrania są robione na drutach z ich lokalnymi partnerami nie tylko po to, aby ograniczyć ślad węglowy, ale także po to, aby budować osobiste i trwałe relacje z każdym z nich. Marka L'Envers została stworzona z ambicją zbudowania etycznej, zrównoważonej, ale także ludzkiej marki, która zapewni zaszczytne miejsce rzemieślnikom, którzy tworzą każdy z ich produktów. Każde ubranie opowiada ich historię. To prawdziwa relacja oparta na wzajemnym zaufaniu i bliskości.

Marka wierzy w zachowanie lokalnego know-how ich lokalnych rzemieślników. Od 2015 roku wszystkie produkty marki powstają w małych rodzinnych pracowniach w Hiszpanii, gdzie mieszka założycielka Julie razem ze swoją rodziną. W kraju, w którym króluje szybka moda, marka pragnie dać głos lokalnym rzemieślnikom specjalizującym się w dzianinach, którzy ucierpieli z powodu przeniesienia przemysłu tekstylnego do Azji. Ich pragnieniem jest, aby dalej rozwijać się u ich boku, pomagając zachować ich warsztat i lokalne tradycje dziewiarskie. Dlatego w marcu 2019 marka uruchomiła kampanię crowdfundingową, aby wyposażyć ich w bardziej wyspecjalizowane narzędzia. Udało im się zebrać kwotę i sfinansować zakup nowej maszyny dziewiarskiej.

Partnerzy L'Envers

Marka stara się być jak najbardziej transparentna i na swojej stronie pokazuje, gdzie dokładnie powstają ich ubrania oraz z jakimi partnerami współpracują.

Pracownie, w których powstają swetry L’Envers:

  1. Pracownia Cotolino, Castilla y León, Hiszpania, rodzinna firma, od 1988 roku
  2. Pracownia Nuria, Barcelona, rodzinna firma, od 1980 roku
  3. Pracownia Liliany, Agen, Francja, od 1971 roku. Liliana oprócz tworzenia swetrów opiekuje się swoim stadem 70 moherowych kóz, które szczęśliwie żyją na otwartej przestrzeni i są golone dwa razy do roku, w kwietniu i październiku. Każda z kóz daje rocznie ok 3-4 kg wełny.
  4. Zarówno szwalnia (2015), pracownia, gdzie barwione są tkaniny (1981) oraz pracownia, w której wytwarzane są guziki (1946) znajdują się w Hiszpanii. W pracowni farbiarskiej wszystkie używane farby i barwniki są ekologiczne i spełniają wszelkie lokalne normy środowiskowe. Tuż obok pracowni znajduje się stacja uzdatniania wody, która przetwarza 100% zużytej w procesie barwienia wody.
  5. Przędzalnie, z którymi współpracuje L’Envers znajdują się w Hiszpanii (1898), we Francji (1913) oraz we Włoszech (1966).

Zdjęcia: L'Envers
Wszelkie informacje pochodzą ze strony marki oraz z deklaracji (Sustainability Declaration), którą założyciele marki wypełnili zanim rozpoczęliśmy naszą współpracę.

 

ZOBACZ KOLEKCJĘ