BEHIND THE BRAND: CANO

Marka CANO bardzo poważnie traktuje kwestię wzięcia odpowiedzialności za ochronę środowiska i jest to jeden z ich głównych celów. Marka stara się być zrównoważona dzięki wdrażaniu procesów i korzystaniu z materiałów, które nie zanieczyszczają środowiska i są pozyskiwane organicznie. Współpracują z dostawcami, którzy podzielają ich wartości i posiadają certyfikaty zapewniające wysoką jakość materiałów przy jednoczesnym dbaniu o naszą planetę.

Poniżej możecie poczytać trochę więcej o materiałach, których używa CANO do produkcji swoich butów.

  • ROŚLINNIE GARBOWANA SKÓRA

Skóra, z której wykonane są buty CANO, jest garbowana roślinnie tradycyjną metodą liczącą 200 lat. Proces ma 14 etapów i trwa do 28 dni. Skóra jest barwiona przy użyciu roślinnych i naturalnych barwników bez użycia szkodliwych chemikaliów i jest suszona na zewnątrz przez wiele dni. Skóra jest pozyskiwana z lokalnych źródeł, aby transport był krótki a poziom emisji jak najniższy.

CERTYFIKOWANA SKÓRA – LEATHER WORKING GROUP

Do produkcji swoich botków CANO używa niezwykle trwałej i odpornej na warunki pogodowe skóry. Współpracują z dostawcami, którzy oferują najwyższej jakości certyfikowaną skórę, która nie zawiera szkodliwych substancji.

Garbarnie, z którymi pracują otrzymały Srebrne lub Złote certyfikaty przyznane przez uznaną i wiodącą organizację Leather Working Group. Przeprowadza ona audyty praktyk produkcyjnych danej garbarni, sprawdza pozwolenia na działalność, sposób pozyskiwania surowców, stosowanie substancji objętych ograniczeniami, zużycie energii i wody, stopień hałasu oraz gospodarowanie odpadami. CANO stara się jak najlepiej wykorzystać odpady, dlatego używane przez nich skóry są produktem ubocznym przemysłu mięsnego.

  • NATURALNE GUMOWE PODESZWY WYKONANE Z KREPY

Krepa z naturalnego kauczuku wywodzi się z rdzennej południowoamerykańskiej tradycji. Jest to ręczny proces składający się z kilku etapów i wymaga specjalistycznych umiejętności i doświadczenia. Krepa nadaje butom CANO naturalnego, luksusowego charakteru, jednocześnie czyniąc je niesamowicie elastycznymi, odpornymi i wygodnymi. Ten niesamowity materiał jest w stanie zapewnić trwałość a dzięki temu, że w 100% pochodzi z natury, jest również całkowicie biodegradowalny.

  • PODESZWY Z RECYKLINGOWANYCH OPON SAMOLOTU

Niektóre modele botków CANO mają innowacyjne podeszwy wykonane ze starych gumowych opon, które trafiłyby na wysypisko śmieci. CANO postanowiło dać im drugie życie. Jest to niezwykle odporny materiał, który zapewnia botkom trwałość i dobrą przyczepność. 

Misją CANO jest sprawiedliwa i odpowiedzialna produkcja, zachowanie tradycyjnego meksykańskiego rzemiosła oraz przejrzystość ich działań.

Wartości, którymi kieruje się marka:

  • UCZCIWA PRODUKCJA

CANO ceni sobie tradycyjne rzemiosło i wyjątkowe umiejętności, które kryją się za ręcznie robionymi produktami. Doceniają zasługi rzemieślników płacąc im godne wynagrodzenie, zapewniając profesjonalne i bezpieczne środowisko pracy oraz podnosząc ich poziom życia.

  • ZRÓWNOWAŻONA PRODUKCJA

Konwencjonalny przemysł modowy odpowiada za zużycie wielu zasobów naszego świata. W rezultacie jednym z głównych celów CANO jest wzięcie odpowiedzialności za ochronę naszego środowiska. Właśnie dlatego starają się tworzyć meksykańskie huarache, które nie zanieczyszczają naszej planety i są pozyskiwane w sposób zrównoważony.

  • PRZEJRZYSTOŚĆ

Kto zrobił moje buty? Każdy para butów CANO może opowiedzieć swoją własną historię: skąd pochodzą, z czego są zrobione i kto jest stworzył. Dla CANO przejrzystość oznacza pokazywanie uczciwych informacji o sposobie wytwarzania butów i dzielenie się ich wysiłkami w kierunku sprawiedliwej i zrównoważonej produkcji. Każdy but wyposażony jest w etykietę NFC. Za pomocą aplikacji Retraced możesz ją zeskanować, aby poznać łańcuch dostaw CANO oraz wszystkie osoby, które uczestniczyły w procesie tworzenia Twoich nowych butów.

Misją CANO jest pokazanie meksykańskiego rzemiosła na międzynarodowej scenie modowej, nawiązanie długotrwałych relacji z ich dostawcami i partnerami oraz docenienie pracy rzemieślników przedstawiając ich rękodzieła jako produkty wysokiej jakości, stylowe, etyczne i zrównoważone.

Wszystkie modele zostały wykonane w ścisłej współpracy z rzemieślnikami a każdy etap produkcji jest wspólnie ustalany i omawiany.

Na stronie CANO znajdziemy informacje z jakimi fabrykami oraz garbarniami współpracują.

Jest to m.in. Sebastian Ocegueda’s Workshop w Sahuayo czy Hector Rodriguez’ Workshop w León w Meksyku.

Dla CANO bardzo ważne jest, aby ich partnerzy mieli godne i bezpieczne warunki pracy.  

Wspierają takie wartości jak:

  • Równość płci – kobiety i mężczyźni dostają takie samo wynagrodzenie i są zatrudniani na takich samych warunkach. Kobiety mają zapewniony urlop macierzyński i mogą pracować z domu, jeśli opiekują się swoimi dziećmi.
  • Bezpieczne warunki pracy – jest dla nich bardzo ważne, aby ich rzemieślnicy pracowali w bezpiecznym i higienicznym środowisku, mieli odpowiednie narzędzia oraz żeby w danej fabryce spełnianie prawnych norm bezpieczeństwa było potwierdzone odpowiednim certyfikatem.
  • Godne wynagrodzenie – CANO dba o to, aby ich partnerzy dostawali wynagrodzenie, które zapewni im godny standard życia i dostęp do odpowiedniego odżywiania, opieki zdrowotnej, miejsca zamieszkania oraz edukacji dla ich dzieci.
  • Rozsądne godziny pracy – pracownicy i rzemieślnicy otrzymują godne wynagrodzenie bez konieczności pracowania wielu długich i męczących godzin. Ich zmiany trwają nie dłużej niż 8 godzin z przerwą na lunch, mają prawo do urlopu oraz zwolnienia lekarskiego w razie choroby.

Przy każdym produkcie znajdziemy informację, w którym zakładzie została wykonana dana rzecz oraz zdjęcia i krótkie opisy rzemieślników pracujących w tym miejscu.

Dzięki temu, że cała produkcja jest bardzo lokalna, pracownicy CANO odwiedzają swoich partnerów raz na dwa tygodnie.

Zdjęcia: CANO
Wszelkie informacje pochodzą ze strony marki oraz z deklaracji (Sustainability Declaration), którą założyciele marki wypełnili zanim rozpoczęliśmy naszą współpracę.

 

ZOBACZ KOLEKCJĘ